Blogerja Shqiptare: “Provova qumësht deveje duke mbajtur hundët me dorë”

Blogerja e njohur Edlina Bano ka ndarë me publikun detajet e udhëtimit të saj të fundit në Marok në një intervistë për emisionin “Rudina” në Tv Klan. Ajo ka treguar për përvojën e saj me ushqimin tradicional në këtë vend.

Edlina Bano ka theksuar se ushqimi në Marok është i shkëlqyeshëm dhe ka veçuar qumështin e devesë si një element të veçantë që ka provuar atje.

Ajo ka përmendur një byrek të quajtur Pistila, i cili mund të jetë vegjetarian, me pulë ose me peshk. Ajo e ka preferuar me pulë dhe ka theksuar se sipër ka një pluhur sheqeri me kanellë, duke i dhënë një shije të ëmbël dhe të kripur njëkohësisht. Edhe pjatat tradicionale në Marok kanë të gjitha erëzat e nevojshme. Ajo ka thënë se kishte një mish të ndryshëm me 45 lloje erëzash. Edhe pse ka shprehur kujdes se a do digjej, ka provuar mishin me erëza dhe ka vlerësuar shijen e tij.

Gjithashtu, Edlina Bano ka përmendur çajin dhe qumështin e devesë. Ajo ka sjellë qumështin e devesë në një shishe të freskët dhe ka ndjekur procesin e gjetjes së tij nga gratë vendase. Edhe gjatë intervistës, ajo ka shfaqur qumështin dhe e ka ftuar gazetaren ta provojë.

Përveç ushqimit, Edlina Bano ka treguar se në Marok ka produkte të ndryshme për fytyrën, duke përfshirë edhe çokollata me qumësht deveje dhe produkte të bazuara në vaj argani.

-E ke parë me sy skenën? Ja këtu je duke e pirë.

Edlina Bano: Po! Dhe duke mbajtur hundët sepse në fakt është pak i rëndë dhe e kam sjellë që ta provoni, ka qenë në frigorifer kështuqë besoj…Është pak i rëndë se ne jemi mësuar me qumësht lope. Djali që unë e pyeta më çoi pikërisht te vendi, ishte 13 km larg hotelit ku ne ishim dhe e pashë vetë me sytë e mi.

-Ti e doje bio, bio ë?

Edlina Bano: Aty ka dhe çokollata me qumësht deveje. Aty gratë me vaj argani dhe qumësht deveje bëjnë shumë produkte për fytyrën.