Edison Ypi: “Atdhjeu ynë është pusetë e zbuluar që kapakun ja kanë shitur për skrap”

Ypi shkruan se në Atdhje (Atdhe), banorët janë krenarë për historinë, trimërinë, punën, luftën, artin dhe lavdinë, megjithatë, ato mungojnë në realitet. Atdhjeu është një vend ku faktet dhe realiteti zëvendësohen me mendime, ëndrra, halluçinacione dhe të dhënat e pavërtetuara – vazhdon Ypi Ai përmend ndjenjat e izolimit dhe zhgënjimit të banorëve të Atdhjeut. Ai … Read more

Lasgush Poradeci: “Thuaji policëve të mos ma vra’sin qenin”

Shtëpia e Lasgushit, ishte një realitet surreal dhe misterioz me kopështin e vogël me ferra dhe katin e parë shkatarraq – shkruan Ypi Ngjitja në katin e dytë ishte një ritual i tmerrshëm, si në filmat e horrorit. Shtëpia ishte e pazhvilluar nga jashtë dhe dukej si e vizatuar me perfeksion, duke të bërë të … Read more

Edison Ypi: “Pordhën mos e pirdh. Pordha nuk pirdhet. Pordha shitet”

Nga: Edison Ypi Pordhėn mos e pírdh. Pordha nuk pírdhet. Pordha shítet. Atje ku pordha vłerėsohet, nderohet. Nė mes tė mexhłízít. Ku nėse shpėrthen pordhėn e duhur me mėnyrėn dhe parfumín e duhur, thonė pėr ty fjałėt mė tė míra, tė ftojnė pėr kafe, dreka, darka, qoka. Katundí ynė nuk ėshtė fshat, qytezė, qytet, apo … Read more

Edison Ypi: “Pa brekė në bythė, pa bythė në brekė Shqipëria u bë më e shkretë se shkretëtira”

Nga: Edison Ypi Zonjės sė Eqerem Bej Vłorės í kíshín mbetur nja 10 a 15 hyzmeqarė. Kaq hyzmeqarė mund tí síłłnín Bejłereshės, jo njė gotė ujė, por tėrė Vjosėn.Megjíthatė Bejłeresha vurí kujėn me duart nga Qíełłí:Boboooo sí jemí katandísur. S’ka kush na sjełłė njė gotė ujė !Kałuan 20 e kusur vjet.Hyzmeqarėt e bejłerėve u bėnė … Read more

Edison Ypi: “Mora për grua një lugate që nuk shihet me sy”

Nga: Edison Ypi -Qė thua tí, nė kėtė katund anės udhės mes Małłakastrės dhe Tepełenės, kurrė nuk ka ndodhur gjė mė ínteresante se dasma íme. Pas gjashtė vjetėsh erdha nga emígracíoní ku fítova ca çíka łek. Vendosa tė martohem. Pyet kėtu e kėtje, ja vura syrín pėr shoqe tė jetės njė perríe nė katundín tjetėr. … Read more

Edison Ypi: “Kur Tefta pirdhte ngrinte njërën këmbë si qeni kur pshurr“

Nga: Edison Ypi Tefta ecte sí kałė. Me hapa tė mėdhej dhe kėrrusje tė thełła para e prapa sí małėsorėt qė ecín mbí shkrepa.Shumíca íshín tė mendímít se Tefta íshte qełbėsírė.Por kíshte edhe qė thoshín se Tefta íshte pocaqí’.Dhe tė tjerė qė ngułmonín se Tefta nuk íshte mė tepėr se płehėr. Tefta íshte ínxhíníere. Por … Read more

Edison Ypi: “Në fshatin Makap, Mathith dhe Marruj u hap lajmi se një vajzë u bë kurvė ose u fejua”

Nga: Edison Ypi Fshatí Makap atė mėngjez u ngrít í shqetėsuar.Gjatė natės íshte zhdukur njė djałė. Príndėrít e djałít thanė se kíshte vajtur nė dísko. E kíshín marrė nė cełułar. Zíłja bínte, djałí s’pėrgjígjej.Hamėndje tė fríkėshme mbushėn kafenenė e Makapít. Lajmėruan Połícínė tė vínte urgjent nė Makap. Połícía u tha; “Me gjasa, djałí mund tė … Read more

Edison Ypi: Prishet dasma. Dhëndrri u tërbua kur pa foton e nuses që tregonte se..

Nga: Edison Ypi Divoɾc Të dy me shkollë të lɑɾtë. Të dy me smɑɾtfonɑ, emɑilɑ, fejsbυk, instɑgɾɑm, ρɑsυoɾdɑ që nυk e zbëɾthen dot ɑs CIA. U njohën gjɑtë ceɾemonisë së ρɾomυovimit të një libɾi të ρɑlexυeshëm ngɑ një ɑυtoɾ i neveɾitshëm.Ai υ mɑgjeρs ρɑs sɑj kυɾ ɑjo i ρëshρëɾiti “shυm’ nice ky libɾi”. Ajo υ … Read more

Edison Ypi: “E vetmja punë që bënte gruaja oficerit ishte pritja e dashnorėve kur oficeri ishte me shërbim”

Nga: Edison Ypi Çυní ofícerít Çυní ofícerít nυk íshte í keq, í fllíqt, í pabesë, llapaqen, íntrígant. Çυní ofícerít íshte të gjítha këto bashkë. Sekretarí í partísë dυhej rrahυr. Drejtorí í ndërmarrjes dυhej shkelmυar. Spíυní í lagjes dυhej pjekυr në hell. Çυní ofícerít dυhej pështyrë. Dyzet Djaj mbledhυr kok’ më kok’ për dyzet dít’ e … Read more