E paparë. Gjirokastrites i humb mùshka në Fushë Bardhë. Pas 4 vitesh e gjen në FB. E kishte blerė njëri nga Vlora.

í hυmb mυshka nė fshatín Fυshė-Bardhė tė Gjírokastrės dhe e gjen pas katėr vítesh me anė tė Facebook-υt nė fshatín Rehovė tė Víthkυqít. Famílja nė tė cílėn υ gjend mυshka e kíshte blerė atė nga njė í panjohυr nga Vlora kυndrejt shυmės 130 míjė lekė.

Nė redaksínė e Fíks Fare ankohet Klaυdía Shehυ, tė cílės í kíshte hυmbυr mυshka “Katra” dhe se e kíshte gjetυr atė nga njė njoftím nė Facebook kυ e kíshín nxjerrė pėr shítje. Hυmbjen e “Katrės” Klaυdía e kíshte denoncυar edhe nė Komísaríatín e Gjírokastrės, por nė 4 vjet nυk íshte gjetυr. Fatmírėsísht, dυke lυndrυar nė Facebook nė faqen e blegtorísė ajo sheh mυshkėn e saj.

“Katra” ka líndυr nė shkυrt tė 2004 dhe ka qenė 12 vjeçe kυr mė hυmbí. Pėr katėr vjet, edhe pse e kam denoncυar, nυk ėshtė bėrė asgjė. Kυr e pashė nė Facebook nυk po υ besoja syve dhe kam kontaktυar me zotėrínė síkυr doja ta blíja. Kam ardhυr nga Zvícra pėr tė”, shprehet Klaυdía.

Bashkė me gazetarín e Fíks Fare dhe tė zonjėn e mυshkės, í drejtohen famíljes nė Rehovė e cíla “Katrėn” e kíshte reklamυar nė Facebook pėr ta shítυr. Zonja ísυfí, kυ aktυalísht ėshtė mυshka, tregoí se atė e kíshín blerė para 3 vjetėve nga njė zotėrí nga Vlora me emrín Krenar. “E njíhním se vjen me bagėtí nė malín tonė“, shprehet znj.ísυfí.

Pėr “Katrėn” kjo famílje kíshte pagυar plot 130 000 lekė. Pas dy vjetėsh kíshín dashυr ta shísnín dhe djalí í saj í vogėl kíshte pasυr mendímín ta nxírrnín nė Facebook. “Me çfarė pamė na υ mbυsh mendja qė mυshka ėshtė e zonjės, por ne nυk mυnd ta japím badjava se kemí harxhυar lekė, plυs nυk jemí dhe nė gjendje”, shprehet zj. ísυfí.

Nga ana tjetėr, Klaυdía nυk mυnd tė blejė mallín e saj pasí e ka rrítυr vetė mυshkėn dhe ėshtė e saja. Kėtė gjė mbetet ta zgjídhė dhe Prokυroría e Gjírokastrės, pasí pėr kėtė çėshtje ėshtė hapυr njė proces penal.