Fotot: Tërmeti i tmerrshėm që hodhi në tokë ndërtesat në Turqi dhe Siri

Disa nga tërmetet më të fuqishëm në dekada goditën Lindjen e Mesme të hënën, duke vrarë më shumë se 1000 njerëz në Turqi dhe Siri, duke rrëzuar ndërtesa të tëra dhe duke bllokuar njerëz nën grumbuj rrënojash.

Një tërmet i parë me magnitudë 7.7 goditi para agimit me epiqendër pranë qytetit të Gaziantep. Një tërmet i dytë me magnitudë 7.5 goditi juglindjen e Turqisë më vonë të hënën.

Tërmeti i parë u ndje deri në Egjipt dhe Qipro. Turqia shtrihet në një nga zonat sizmike më aktive në botë dhe përshkohet nga linja të shumta thyerjeje. Fatkeqësia preku disa provinca jugore turke që shtrihen qindra kilometra, ku rreth 13 milionë njerëz po përgatiten për temperatura më të ftohta të dimrit.

Me poshte disa nga fotot qe tregojne permasat e verteta të kësaj katàstrofe

Një pamje ajrore e ndërtesave të shembura në Hatay, Turqi, më 6 shkurt.
Punonjësit e shpëtimit transportojnë një banor të plagosur nga një ndërtesë e shembur në Adana, Turqi.
Një burrë kërkon të mbijetuar nën rrënojat e një ndërtese të shembur në Aleppo, Siri.