Gazetari i njohur: “Arjan Çani hante byrek e sufllaqe. Rrobtohej pas by..ës së Fatos Nanos”

Nga: Adriatik Dosti

Kur Neimi u shnderrua ne Henri…

…Tek lexoj cdo dite e me shume per karieren e Neim Cilit [alias sot Henri]….e tek mesoj se si ai paska edhe fuqi politike ne skenen e politikes se sotme shqiptare…mendja me shkon te pakten nja 27 vjet e kusur para…kur ate e shume te tjere si ai …provinciale te heshtur e gjynafqare i njoha per here te pare nga afer ne Redaksine e Gazetes Koha Jone …prane ish Gazhines se Mishit ne Tirane…

Sot mesoj se Neimi i cili u zu keq fort me emrin e tij e nga inati u be Henri…eshte bere milioner…ka kredo politike…ka sjelle ne PD Griden, Salianjin etj…ka universitet te vetin privat …ka dashnore, makine te shtrenjte…e futen ca kohe ”ne burg ” por pastaj e nxorren prape se u tremben qe Neimi di shume gjera per ata qe e burgosen etj etj…

Nuk e kujtoj fort mire se nga kish ardhur …nga Cerriku. Gramshi..Elbasani a Librazhdi…por mbaj mend se qe nje djale i urte, i sjellshem, bente e shihte punen e tij… mbulonte librin…artin e kulturen e me pas me duket se u morre edhe me politiken e analizen…i pelqente te behej gazetar …te jetonte ne Tirane me cdo lloj cmimi e te mos kthehej me kurre ne provincen nga kish ardhur …dhe ashtu /// urte e bute e plot tigani Neimi ja doli !

Nuk harroj se qe atehere ishte nder te paret qe u lidh me Fondacionin Sorros…dhe ja pa hajrin bajagi fort mire sic thojne shkodranet…

Dhe ja tek e kemi sot ne krye e ne bash te vendit z.Cili …soroistin e hershem koke e kembe qe nga provinciali i djeshem i humbur e i turpshem qe po ta lije tek bordurat prane Skenderbeut kishte rrezik ta gjeje po aty edhe pas tre ditesh…ani pse nga Neim sot mburret qe eshte kthyer ne Henri…e dhente zoti nuk i shkrepet ne koke te nderroje edhe mbiemrin se si thote populli po ra arixhiu ne leke lyen edhe bythen me kos…

Dhe kujtoj njesoj po si Neim – Henri ishin edhe nja 4-5 te tjere qe jeta me pas i mori ”per mire e mbare” jo se vete jeta ishte xhymerte me ta ore jooo por ishin keta kodoshet e lindur qe i dhane jetes drejtimin qe donin dhe shihini sot ku jane…

Te tille qene Arjan Cani i ardhur prej Jugut te Shqiperise…nga Gjirokastra me sa me kujtohet …e qe vinte e ikte nga redaksia jone duke ngrene panine me qofte, byrek e sufllaqe e flinte e shtriqej ne divanin qe kishim midis zyres se Mand Shkullakut e faqosjes se Suad Barbullushit…e qe rrobtohej zyrave te PS e rendte pas bythes se Fatos Nanos qe ti sillte Nikolles ”lajmin e dites” …

Shiheni sot Arjan Canin …ka ”jeten e vet private”…ka shtepine a vilen e tij ne pjesen me te mire te Tiranes…ka makine lluksoze…ka nje emision te vetin ne TV…ku edhe pse kurre nuk pushon se i mallkuari shqiptaret….tek fyen, shan e denigron Shqiperine e haptazi punon per qarqet greke vorio epirote e thellesisht antishqiptare askush nuk guxon ti thote plac apo edhe te shkoje e ti fuse duart ne fyt se plasi duke na degjeneruar publikisht si komb e si popull…

Po keshtu kujtoj edhe fshatarin prej fshatrave te Peqinit ose me sakte kapterrin e shkolles se bashkuar Alfred Pezen i cili fillimisht mbulonte Kroniken e Zeze e pastaj ”dale nga dale” sipas porosive te Shefave te tij qe e rekomanduan dhe e sollen tek Koha Jone…Fredi qe si ikte per qamet nga koka rrethi i mbetur prej kapeles se ushtarakut na u be shef redaksie…me pas i hyri politikes …po keq fort ama…derisa nje dite pasi genjeu krejt popullin e Peqinit ne sy e ne krah te Edi Rames arriti te behej edhe Deputet i PS-Rilindjes ne Parlamentin e Shqiperise…me pas na u gdhi edhe milioner…ju hap edhe nje ceshtje penale …e ashtu sic ju hap po ashtu edhe ju mbyll se …dinte goxha ”per ata lart” Fredi keshtuqe nuk ishte kaq e kollajshme ta denoje ate e ta lije pas hekurave …

Thone qe tani na eshte bere edhe shkrimtar e boton Libra …Fredi…hahaha…s’di pse mu kujtua ajo shprehja e fameshme e Diktatorit qe thoshte aso kohe se……s’ka Kala qe s’marrin komunistet !

E tash ka ca vjet qe hajde duroje po deshe Fredin tek e ke cdo nate ne cdo kanal e ekran TV ne rolin e analistit e teksa vjell helm e vrer kunder PD, demokrateve e demokracise e teksa hiqet si Engjell e si Shenjtor dhe kush se ….ai vete Djalli me brire…

Kujtoj edhe te voglin Babaramo qe nje corape e kish jeshile e tjetren te kuqe…qe kepucet i kishte tre numra me te medhaja…qe hante me se shumti ne redaksi se ishte teper ”i zene ” me punet e partise… e ku Hamburgerat ishin kenaqesia e Gavroshit te vogel gjirokastrit…qe kish ardhur ne Tirane me enderra te medha e nuk donte te kthehej me serisht ne Sokakun e te Marreve…

E sot Babaramua qe thame se na ngeli ne dore kur ish ministri i brendshem Luan Rama i pat futur nje alamet grushti dhe e pat shembur perdhe si Deng leshi…ka emision TV te vetin e qe e ka titulluar 5 pyetje nga Babaramua…e qe ne njerin prej emisioneve e me pas edhe shkrimeve te tija pak kohe me pare gjeti kurajon e guximin te shante, fyente, ofendonte e denigronte rende emigrantet shqiptare neper bote e vecmas ata te diaspores shqiptare te Amerikes teksa me perbuzje i quajti pjata lares restorantesh e hale -pastrues hotelesh…etj etj…

Kujtoj edhe Nipin e Hysni Kapos …Andi Bushatin…i cili sot hiqet si kundershtar i flakte i Rames e i bandes se tij kriminale …duke ”harruar” se Ramen na i solli ne pushtet pikerisht ai e takemi i tij te cilet c’nuk bene e s’lane gur pa levizur nga vendi qe te rrezonin te egrin Berisha…

E pikerisht kete Andin te birin e Mehdi Bushatit te akuzuar per krime kunder shqiptareve te pa fajshem e te pa mbrojtur ne Diktature…[ e sot cuditerisht te dekoruar nga Presidenti Meta] …Nikolla i K.J …na e solli e na i emeroi dje si Shef redaksie…me pas edhe Drejtor te Sport Expresit etj etj…

E tek rri e rri e i mendoj Naimin, Arjanin, Fredin, Babaramon , Andin e disa te tjere te kallepit e sojit te tyre qe deri dje kerkonin te hynin kollovare qe te mos iknin nga Tirana e ku flinin nje dite s’ngryseshin diten tjeter e qe sot jane bere te paret e vendit nuk e di pse me kujtohen vargjet e nje kenge te hershme popullore te jugut qe thote …mjere ne sec na zuri …per jatak na u be hauri…Lumi qe mori Vunone …pse s’mori dhe Qeparone…

E nuk mund te rri gjithashtu pa kujtuar edhe ”gazetaren” vlonjate Zenepe Luka e cila gjate dites rrinte me kallashnikov ne dore e ne krah te Zani Caushit e Skender Gjinushit…e midis Frrok Cupit , Sabit Brokes e Arben Imamit maje tankut…e ne mbremje vinte ne redaksi tek Nikolla e Sandri dhe ju sillte lajmet e fundit prej rrevolucionit komunisto-evgjit te Jugut te Shqiperise ku forcat rrebelo shqiptaro-serbe -greke prisnin urdher per te marshuar drejt Tiranes e per te permbysur PD ne pushtet e per te vrare malokun Sali Berisha…

Thjesht mu kujtuan keto …teksa po lexoj keto dite e po shoh qe serisht emrat e mesiperm po lakohen jo pak ne shtypin e TV shqipshkruarese e folese…dhe normal qe pyes veten …o njerez …o shqiptare sinqerisht ende nuk e kuptoni se ne mos kemi mbetur ne vend e aty ku ishim…jemi ndofta edhe 30 vjet te tjera mbrapa ?

Ju qofshi !

Dhe kurre nuk me hiqen nga mendja dy shprehje Lapidar …njera me Autor qytetarin e mire e te vuajtur ne burgjet e komunizmit…mikun tim te mire Bujar Bakalli qe thote se…katunari osht hall i modh…dhe ate c’ka ka thene ketu e 80 vjet me pare ish kryebashkiaku i Tirones sone Qazim bej Mulleti…kur katunari zdryp m’qytet …kombi osht m’rrezik…

Ne foto… nga e djathta …ne Bar – Kafene e redaksise se Koha Jone ne mes vitet 90…..Emin Barci, Andi Bushati, A.Dosti, Albert Nikolla dhe Ben Blushi…

Leave a Comment