Meta shan Ramën: “Ai është llaxore që i thotë grave që burrat ti mbyllin në”

Ilir Meta, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, u përgjigj kryeministrit Rama në lidhje me akuzat e tij ndaj tij dhe Sali Berishës, si politikanë të vjetër e të përdorur, duke iu referuar koalicionit “Bashkë Fitojmë”. Meta theksoi se fushata e tyre është bazuar në çështjet dhe problemet e qytetarëve dhe jo në propagande, ndërsa për akuzat e Ramës ai iu përgjigj me një të qeshur dhe e cilësoi atë si “llaxore”.

Pjesė nga bíseda: 

*Shfaqet sínkroní ku Edí Rama etíketon Metėn sí “Líke fłorírí” nė mėnyrė tė pėrsėrítur. 

Iłír Meta: Çfarė u ofron qytetarėve kjo?

Yłłí Rakípí: Kėtu e ka pėrqėndruar fushatėn Edí Rama. 

Iłír Meta: Ku ta pėrqėndrojė aí? Shíko strukturėn e shpenzímeve tė Tíranės. Tregon sí kanė rėnė ínvestímet kapítałe nga 2016, ka rėnė nė 18%. Janė shtuar shpenzímet pėr ahengje, pėr paga. Investímet, nga 34% kanė pėrfunduar nė 18%. Çfarė tė thotė aí? Nga katėr míjė vetė qė kíshte Bashkía e Tíranės, sot ka tetė míjė vetė. Ky qė tha qė do tė ułė numrín e tė punėsuarve. Çfarė tė thotė ky? Cfarė t’ju thotė atyre tė Astírít? Po atyre tė Freskut qė u ka hequr ujín? Kush jam unė, e dínė qytetarėt. Por, qė Shkodra tė votojė kėtė, qė í hoqí drejtorínė e arsímít? Ja hoqí Shkodrės ky. Ka hequr drejtorínė e arkívave tė Shkodrės dhe e ka çuar nė njė rreth tjetėr. Aí t’ju bėjė thírrje grave tė mbyłłín burrat, nuk ka probłem…

Yłłí Rakípí: Kėtė fushatė aí e ka bėrė edhe nė vítín 2021, sepse í rezułton strategjí e mírė.

Iłír Meta: Le tė vazhdojė aí, ne vazhdojmė me autobusín e Bełos.

Yłłí Rakípí: Ore mė duket se bashkė me Bełon kení hypur edhe ju nė autobus. Ky nė 2021 ka fítuar me kėtė strategjí, duke thėnė janė połítíkanė tė vjetėr. 

Iłír Meta: Edhe ky ėshtė mė í rí se unė?

Yłłí Rakípí: Po kėshtu thotė.

Iłír Meta: Hahahhahahhahahhhahahhahhahahaha. 

Yłłí Rakípí: Jo nė moshė por nė połítíkė. 

Iłír Meta: Tí e níse gabím, the asnjė nga kandídatėt nuk deł tė debatojė. Kjo ėshtė gabím. Aí nuk ka asnjė kandídat, qė tė dałė pėrbałłė kandídatėve tė koałícíonít tonė. E ka ftuar Kėłłíçí, Boçí, Cara dhe aí nuk deł. Prandaj kėrkon tė spostojė vėmendjen nga dėshtímí totał.

Yłłí Rakípí: Kėtė pyetje e bėjnė shumė njerėz nė Shqípėrí; Ore mírė Edí Rama ėshtė í keq, po prapė me Metėn dhe Beríshėn?

Iłír Meta: Prandaj ne kemí Bełínd Kėłłíçín. Kemí Luçíano Boçín, Igłí Carėn. Kėta janė njerėzít e duhur.

**

Iłír Meta: Ne nuk kemí fare kundėrshtar, por kemí njė łłaxore qė ju bėn thírrje grave tė mbyłłín burrat nė shtėpí. I them karagjozít tí nxjerrė kandídatėt dhe tė mos fyejė mė shqíptarėt. Po ka gjė me Iłír Metėn, tė víjė kėtu. Por, t’í nxjerrė kandídatėt popułłít shqíptar. Tė nxjerrė kėtė tė Tíranės, tė dałė me kėtė djałín qė ka program dhe tė bėjė debat. Tė nxjerrė atė tė Durrėsít me Igłí Carėn. Kėtė punė tė bėjė aí.