Ndodh hataja. Alfred Çako: “Njerëzit do detyrohen të h’anë insekte”

Sipas Alfred Cakos, në një të ardhme, pritet që mishi nga kafshët të zhduket dhe të zëvendësohet me mishin artificial dhe insekte.

Ai ka deklaruar në rubrikën “Rrethi Katror” tek E Diell se persona të pasur kanë blerë shumë toka për të penguar njerëzit të mbjellin dhe të jetojnë të lirë.

“Jo mė kot njerėz qė janė nė projekt tė kėtyre ngjarjeve tė ardhshme kanė blerė kaq shumė toka qė tė mos lėnė njerėzít tė venė tė mbjellín dhe tė jetojnė tė lírė, por í kanė gllabėruar dhe gjíthmonė tendenca e tyre ėshtė qė tė marrín sa mė shumė tokė bujqėsore qė mos ua lėnė njerėzve qė ata tė jetojnė tė lírė.

Oferta pėr ta ėshtė míshí artífícíal, janė ínsektet. Do tė zhdukín míshín natyral tė cílín do e mbajnė vetėm pėr vete me pretekstet e shtímít tė gazít metan, pėr shkaktímín e efektít serė dhe tė ngrohjes globale”, ėshtė shprehur Cako.