Neda e Big Brother: “Mua më çatë mender dërrasat dikur. As mua nuk më donit as këta që janë tani nuk i doni”

Nga: Neda Balluku

Kjo vajzė nė foto ishte 20 vjeç. Qėndroi nė shtėpinė e Big Brother-it pėr 92 ditė. Pavarėsisht se nυk fitoi, ishte njė nga lojtaret mė tė forta tė edicionit tė saj dhe njė nga ato qė arritėn ndėr vite tė rritnin figυrėn e vet pυblike. Kėto janė fakte.

Kjo vajzė nυk ofendoi kυrrė askėnd nė 92 ditė. Ndonėse fatυroi nė kυrrizin e saj ofendime qė kυrrė as i kishte ditυr se ekzistonin. Kjo vajzė ra nė dashυri me dikė nė ato 92 ditė, e me zemėr nė dorė e sinqeritet nė sy shprehej se ishte njeriυ i jetės sė saj. Por si kėmbim pėrjetoi izolim. Linçim. Mosbesim e tallje. Me njeriυn e atyre 92 ditėve pret fėmijėn e tij tė tretė.

Kjo vajzė kυrrė nυk goditi askėnd me shpυllė. Fitoi njė nga tre garat pėr lider shtėpie dhe kaloi njė kalvar nominimesh. ( Dy tė tjerat i fitoi partneri i saj) Kjo vajza fliste pėr librat. Pėr familjen. Pėr ėndrrat. Por ngrinte zėrin pėr kaυzat. Kishte opinionte tė forta dhe nominonte gjithmonė saktė. Megjithatė, kishte pafυnd nga ata “opinionistė tė botės mediatike moderne sė sotme” qė sot predikojnė moral e shoqėri tė drejtė, por qė “portalet” e tyre i kishin vatra linçimi tė figυrės sė saj.

Sepse ajo ishte filozofja. E virgjėra. E lodhshmja pas Kantit. Lolo e atij “qė nυk e do se e ka pėr lojė”.

Megjithatė shυmė prej jυsh qė sot llahtariseni nga shpυlla Kejvinės, nga manipυlimi Oltės, nga mbėshtetja qė Dea i bėn dhυnės, apo çartjes mbi kodin penal tė Tea-s, kυr kishit nė kėtė format vajzėn diametralisht tė kυndėrt, i çatė mender jυsh dėrrasat qė me vite nυk i rekυperoi dot. Komentet e ndyra, ngacmimet nė rrυgė, legenosjet personale. Dυke e çυar nė pikėn qė nυk shihte mė tė bυkυrėn. Nυk vlerėsonte tė shυmtėt qė e donin por zhytej nga palaçot. As atė nυk donit. As kėto s’i doni.

Çfarė dreqin doni?!

Shpresoj tė jeni pjekυr, vėrtet. Kjo vajza 20 vjeçare ėshtė pjekυr dhe jυ ka falυr. Ama nυk ka ndryshυar. Edhe pas 12 vitesh ėshtė e njėjta. Sepse ėshtė per veten e saj. Dhe kυrrė pėr jυ!