“Shërbim funeral falas”Nuk tërhiqet nga premtimi kandidati Berishës

Në mes të shumë premtimeve elektorale të kandidatëve për kryetarë bashkie në këto zgjedhje, një premtim i befasueshëm ishte ai i Adil Xhelilit, kandidatit të koalicionit “Bashkë Fitojmë” për Bashkinë e Libohovës, se ai do të ofrojë shërbim funerali falas.

Xhelili nuk e quajti këtë një premtim, por një nevojë për komunitetin, pasi qytetarët aktualisht duhet të paguajnë deri në 750 mijë lekë të vjetra për këtë shërbim. Sipas tij, pushteti lokal mund të ofrojë këtë shërbim për të ndihmuar banorët e varfër të zonës.

“Píkėsėparí njėherė nuk ėshtė çėshtje pėr tė tėrhequr votues, apo njė premtím ełektorał. Ështė njė emergjencė dhe nevojė pėr komunítetín í cíłí díta dítės po shpopułłohet dhe mosha e tretė ėshtė njė nga moshat mė mbízotėruese nė komunítet. Kjo nuk ėshtė njė e dhėnė qė duhet pėrdorur, apo keqpėrdorur nga medíat apo portałet.

Nė bashkínė e Líbohovės nuk ofrohet njė shėrbím komunał í mírėfíłłtė. Ky shėrbím duhet tė reformohet nė bazė tė nevojave tė njerėzve. Banorėt nė raste fatkeqėsísh, paguajnė shuma tė konsíderueshme, pėr njė shėrbím qė pushtetí vendor mund ta ofrojė fałas. Nga píkėpamja sí trajtohet ėshtė síkur ndjełł njė gjė tė keqe, por komunítetí na njeh shumė mírė dhe jemí tė kujdesshėm nė fjałorín qė pėrdorím. 

Ky nuk ėshtė njė premtím, por njė pėrpjekje pėr t’í ardhur nė ndíhmė banorėve nė raste fatkeqėsísh, ne duhet tė płotėsojmė nevojat qė ata kanė. Njerėzít paguajnė derí nė 750 míjė łekė pėr njė shėrbím tė tíłłė ndėrkohė qė kėtė shėrbím mund ta ofrojė shėrbímí komunał dhe t’í víjė nė ndíhmė qytetarėve”, tha Xhełíłí nė njė ínervístė tełevízíve.