Sherri Fatos Nanos me Lesin: “O mjekër dhi. Mjekra jote punë muti. Ik o pirdhu katolik i pabesë“

Nga: Adriatik Dosti

Nikolla gjithmone ka qene i vecante me humorin original qe shpesh ja prodhonin situatat ku gjindej apo rrethanat ne te cilat ndodhej ai vete dhe grupimi i multimedias qe drejtonte ne ate kohe te veshtire , gjithesesi plot guxim, inisiative e kurajo

Duan apo s’duan ta pranoine disa per
pune konjukturash te ndryshme …. Koha Jone ishte dhe mbetet me profesionalja, me e
pavarura dhe me demokratikja ne gati mbi dy dekada ne Shiperine pos – komuniste.
{pavaresisht politikave te caktuara e
paragjykuese te Shtetit e pushtetareve te te
gjitha ngjyrave ne raportet e tyre me botuesin ]


Po pinim nje dite kafe ne Rogner,,, e ne te njejten kohe aty ndodhej edhe Berisha per nje konference shtypi. Njihej mire nga te gjithe armiqesia mes njeri tjetrit ku Berisha e akuzonte Lesin se ai e gazeta e tij ndikuan shume ne rrezimin e tij nga pushteti e sjelljen e socialisteve ne krye te vendit „ „,

Nderkohe Nikolla nuk ja falte kurre arrestimin e kolegeve e miqve
te tij Frangaj e Leka ne redaksine e gazetes me nje tabor policesh…por sidomos armiqesia ishte thelluar pas djegjes se redaksise se gazetes K.J ku hapur Lesi fajesonte Berishen e falangat e tij qe ishin jashte do kontrolli te shtetit. Nderkohe Lesi kish nisur nje tjeter armiqesi. Kesaj rradhe me ate qe kishte ardhur ne krye te piramides se shtetit Fatos Nanon

K.J e kishte hapur faqen e pare me
titullin….Demokratet rikthehen ne shesh … 100. mije pushtojne sheshin “Skenderbej”..
…….egzagjerim kishte natyrisht se
ne shesh me sa mbaj mend, pasi kurre nuk
mungoja ne mitingjet e demokrateve duhej te kish qene gjysma e asaj shifre


Ne keto momente rreth nesh u ndje peshperima e zakoneshme “‘alla shqiptare”…….po vjen doctori
po vjen doktori.….Te gjithe ne qe ishim ne nje tavoline. Nikolla, une , Blushi, Shkullaku,
Dori.


„,Kthyem syte andej nga ku vertet po vinte
Berisha……Me nje hap gjigand e sa hap e mbyll syte ai u gjend krejt jashte do parashikimi ne tavolinen tone, I zgjati doren Lesit e i tha….Faleminderit per ate c’ka ke botue sot.…kur te vije ne pushtet me siguri e te jap fjalen se kam me ta shperblye..…Me nje qetesi olimpike Lesi ja
kthen….Aman, se nuk dua asnje lloj shperblimi
nga ty,

Vetem me premto se nuk ke me me djeg
me gazeten.


..Ne sekonde pllakosi heshtja ne pritje te
reagimeve te mundeshme dy paleshe qe nuk pasuan, per hir te se vertetes …nderkohe
qe ne te tereve na plasi nje gaz qe nuk thuhet dot…


Nderkohe, nje batute e bukur e Lesit eshte ajo me Nanon ne Hotel Tirana.…..Ne kishim ngrene nje darke aty me Nikollen e disa miq e kolege te tjere tanet e po dilnim …Ne dere u perballem me Nanon qe po hynte.

Armiqesia mes e tyre po
thellohej dita dites……..Kerkuam te shmangeshim por ishte e pamundur se vetem nje kodosh dere ishte…..Nano foli i pari „ sa ka gjarper te beses aq ka edhe Katolik te tille….duke fyer me kete
rast direkt Nikollen qe i perket besimit ne
fjale.…

Burrat, sidomos ne me mjeker njehere
flasim nuk dime te bejme gam – gam si
ty „,,vazhdoi Nano……

Aty per aty Lesi ju
kthye….Mjeker ka edhe dhia “shoku” Nano
por ha vetem kripe „., nuk pi Xhin e Uuski.….por ajo puna e mjekres eshte pak si pune muti….se duhet te dish se si ta mbash , ,se ndryshe quhet Lesh….

Ik ore pirdhu…….munda te degjoj qe
shqiptoi i pari i socialisteve qe u fut brenda duke share e turfulluar.. ndersa ne qeshem e thame me vete mire qe qe me kaq
se nganjehere gjerat ne te tilla raste nisin e nuk mbarojne kaq paqesisht sidomos flas per ate kohe e aq me pak ne Shqiperi

Leave a Comment