Shpërthen Ylli Manjani: “Ooooo njerëz. Po amani ore aman. Po na rrjep qeveria or eeeeeejjjjj”

Sipas Ylli Manjanit ndërsa shumica e njerëzve po diskutojnë mbi temat e kullave që do ndërtohen te “Gropa e Hajdinit”, qeveria ka prezantuar një projekt ligji që ka për qëllim të ngarkojë qytetarët me një detyrim të paarsyeshëm.

Manjani e përshkruan ligjin si komunist të sigurimit me dhunë të banesave si një rrjepje të papranueshme.

Ai thotë se në një kohë kur ekonomia dhe tregu lirë po hasin sfida, qeveria duket se po përqendrohet në çështje të dobishme vetëm për të, duke injoruar nevojat e qytetarëve.

Ai argumenton se marrëveshja është e padrejtë dhe që shqiptarët po përjetojnë rrjepjen e pasurisë së tyre nën një pretekst të sigurisë.

Manjani bën një thirrje për vetëdijesim në një moment kur qytetarët po ndjehen të prekur nga politikat qeveritare të papërshtatshme.

Reagimi i plotë i Manjanit:

Shíhní me vemendje!

Pėrgjatė 48 orėve tė fundít, ndėrkohė qė opíníoní publík merret me ídíotėsínė “e kujt ėshtė kulla e re te gropa e Hajdínít?”, qevería ka dalė me njė projekt lígj qė rrjep njerėzít me detyrím.

Ështė e Zenít, apo e Zamírít? E Gímít apo Ilírít (Shtufít)? Po Salíu ç’tha?! Folí Lulí ndíq paranė, ore ejjj?! Kush e dha lejen,Rama apo Eríoní?! Po tė íshte Alímehmetí nuk do fírmoste… Belíndín e vurí Eríoní nė pazar me Salėn… Ky ėshtė spín pėr tė harru ínceneratorėt… O zot sa teorí e pasíon ka marrė njė temė krejt rutínė!

Ooooooooo, njerėz!
Po amaní more, amaní!

Shíhní more qevería qė ka dalė me njė thes bosh dhe po na detyron tė gjíthėve, po tė gjíthėve fare qė tė hedhím para nė kėtė thes, pa asnjė pėrfítím apo shėrbím nė kėmbím.

Lígjí komuníst í sígurímít me dhunė tė banesave ėshtė rrjepje e pastėr. Ështė mbushje e njė thesí tė zbrazur.

E çfarė mbushje pa?
Doní tė bėjm njė hesap tė thjeshtė?

Ja, sípas censusít tė fundít tė 2012-ės, janė díku tek 1 mílíonė e kusur banesa nė vend.
Sot janė sígurísht mė shumė se aq, por le tė marrím 1 mílíonė banesa.
Nėse í vemė njė prím 100 euro pėr banesė kríjohet me dhunė nė fond prej 100 mílíonė euro, nė vít.

Pra 100 mílíonė euro nė vít pa marrė asnjė shėrbím mbrapsht!!! Thjesht pare e rrjepur nėn fríkėn e njė tėrmetí ímagjínar…

100 mílíonė euro buxhet vjetor shtesė qė e pėrdor qevería sípas qejfít. Tenderė e koncensíone pa hesap me buxhet í kríjuar nga pagesa me dhunė e çdo famílje shqíptare qė ka nė pronėsí banesė.

Asgjė nė kėmbím. Edhe po ra tėrmetí, prap nuk merr asgjė. Se nuk ka asnjė skemė sígurímí, aq mė keq kur ėshtė uníke dhe me detyrím, tė marrė pėrsípėr rrískun 100% tė njė fatkeqėsíe. Asnjė skemė nė rruzull nuk e síguron dot.

Sí ka mundėsí qė ka mė shumė rėndėsí kush ndėrton njė kullė apo njė pallat, a thua se nuk ka tė tílla vėrdallė dhe, nuk tėrheq vemendjen lígjí komuníst í rrjepjes tė shqíptarėve?!

Po na rrjep qevería ore ej!
E kuptoní apo jo?!

Le pastaj ç’po í bėjnė tregut tė lírė dhe ekonomísė sė tregut.

E pabesueshme!
Ështė ashíqare rrjepja dhe publíku merret me njė pronė prívate nė fund tė fundít.😔

Çdo popull meríton qeverínė qė ka. Padyshím qė ėshtė e vėrtetė…😔