Taulant Balla: “Luiz Ejlli edhe festivalin e fitoi me mik. Në CV e diplomatit ai kishte shkruar “Jam këngëtar”

Këngëtari Luiz Ejlli ka fituar vëmendjen e publikut në Shqipëri pas performancës së tij në “Big Brother Vip”.

Në lidhje me emërimin e tij si diplomat në vitin 2010 si Sekretar i Parë për Kulturën dhe Turizmin në Ambasadën Shqiptare në Paris, kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka bërë deklarata në vitin 2014.

Balla ka sugjeruar se Luizi u emërua me ndërhyrjen e ish-kryeparlamentares Jozefina Topalli.

Në një deklaratë të tij, Balla ka përmendur edhe emërimin e vëllait të Jozefina Topallit si diplomat. Në kohën e deklaratave, Balla ka diskutuar rreth CV-së së Luizit dhe ka përmendur fitoren e tij në Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar. Disa detaje të përmendura në deklaratat e Ballës mund të jenë ngatërruar, si për shembull vitet dhe festivalët ku Luizi mori pjesë dhe fitoi.

“Ngurove pak në lidhje me emërimet në Ministrinë e Jashtme dhe në Diplomaci, por koha jote ka mbaruar Jozefinë dhe kohë e Saliut po ashtu. Historia e vëllait në konsullatë në Milano dhe të dhëndrit që nuk duhet të linte vetëm gocën në Francë ka mbaruar. Po të doni po e lexoj një listë pa fund: Lorena Gjana, vajza e Jemin Gjanës; Albion Bogdani, vëllai i Gerti Bogdanit, Gjon Çoba, vëllai i Jozefina Topallit; Nausika Spahia, vajza e Ali Spahisë; Sokol Beja, djali i Fatos Bejës; motra e Aleksandër Frangajt, djali i avokatit të Lulzim Bashës, djali i Neritan Cekës, dhëndri i Jozefinës. Se më doli nga mendja pak më parë, në CV-në e vet diplomatike kishte shkruar jam këngëtar dhe kam fituar Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar të vitit 2011, edhe atë e kishte fituar me mik sepse ndërhyu kjo.”- deklaronte në vitin 2014 Taulant Balla nga foltorja e Kuvendit.