Trondit Sazan Guri: “Mos përdorni krem dielli se i bëni keq peshqve në det”

Sazan Guri nuk pëlqen përdorimin e kremrave në plazh.

Ai shpreh pikëpamjet e tij mbi kremrat kimikë, duke theksuar se trupi i njeriut nuk i njeh ato si pjesë të natyrës.

Guri gjithashtu bën thirrje për të mos përdorur kremra, duke argumentuar se ata shkaktojnë dëme në faunën dhe peshqit e detit dhe mund të ndikojnë në mungesën e vitaminës D tek trupi.

Sazan Guri gjithashtu shqetësohet për pasojat e mundshme të shfrytëzimit të kremrave në lëkurë. Në vend të kësaj, ai sugjeron përdorimin e vajit të ullirit me kripë të ngopur si një alternativë më natyrale.

Ai ndan një eksperiencë personale kur kishte tregtuar kremra, por nuk i kishte përdorur vetë ato, duke ilustruar kundërshtimin midis shpërndarjes dhe përdorimit të tyre.

Statusi i plotë i Sazan Gurit

PSE E URREJ KREMIN NE PLAZH

Kam te drejten morale t’i them keto rrjeshta, sepse kurre vete nuk e kam perdorur, jo tani qe di dicka, por edhe kur isha i ri, intuita me thoshte qe mos ….

  1. Eshte 100% kimik;
  2. Njeriu ka dy milion vjet pa kremra dhe 20 vjet me kremra, pra trupi yne nuk e njeh ate, thjesht genjen veten;
  3. Kremi iu ben dem peshqeve dhe faunes ne det brenda, sepse trupi yne ben si ben, edhe reagon, por trupi i tyre nuk e njeh fare ate;
  4. Kremi mbyll poret e trupit dhe nuk lejon rrezet e diellit, per te cilat ti shkon, te depertojne brenda lekures qe te tresin provitaminen D, qe trupi mezi ka pritur qe ajo te tretet, ndaj dhe pas plazhit njerezia e ka ende te ulet vitaminen D. Ndaj dhe eshte gjate vitit, jo i gjalle, i keputur. Dhe kur i pyet se sa e ke vitaminen D nuk e di te thone, s’ma dha doktori per ta bere, sepse doktori dhe mjekesia i do njerezit per pacient, si mekaniku makinen, dy te rregullon nje ta le pa bere ose ta ben keq qe te vesh prape.
  5. Dhe tani mbani vesh fort. Kremi te nxin per shkak se ai thith rrezet e diellit dhe i perqendron te vendi ku eshte lyer, por mos harro se ky vend behet gati per melanomen kanceroze, semundjen e pasheruar te lekures, me falni o vllezer, me falni dhe ju prodhuesa…
  6. Imagjino, kur isha inxhinier ne Fier vitet 1992-2001, per te mos ndenjur kot hapa nje dyqan kancelerie me qira, leke me fajde, puntor me qira, mall me qira, nejse, tregtoja kremra dhe me thoshte ai i pikes se shumices ne Tirane qe e kishte marre porosine nga ai i pikes se shumices franceze – qe shiti kremrat, por vete mos i perdor
  7. si zgjidhet, vaj ulliri me kripe te ngopur qe rri 7 dite, lyhesh dhe do shikoni efektin natyror. e njeh trupi, e thith trupi, nuk i ben dem peshqeve, te nxin bronxato, te heq reumatizmen, nuk te fut lageshtiren e detit qe shpesh ftohen njerezit, aktivizon vit D2 per ta kthyer ne D3 e pa fund te tjera……