Veliaj poston foton e Andi Bushatit me Enver Hoxhën i cili thoshte: “A ka fjetur Andi?” Nëse ishte zgjuar e merrte shëtitje

Erion Veliaj ka reaguar sërish pas përplasjes dhe replikave me Andi Bushatin.

Në një postim në Twitter, Veliaj ka postuar një foto ku analisti Andi Bushati shfaqet me ish- diktatorin Enver Hoxha, teksa ky i fundit i ka hedhur dorën në sup.

“Jo jo, s’e kam për metaforë letrare, e kam për prehrin real te Enverit e gjithologut, që sillet si troll patetik! Mjerë e djathta ku ka degraduar”, shkruan Veliaj.

Ai ka postuar edhe një pasazh nga libri me kujtime i ish- truprojës së Enver Hoxhës, Sulo Gradeci, me titull “30 vjet pranë shokut Enver”, ku i ka kushtuar disa paragrafe edhe gazetarit Andi Bushati kur ishte fëmijë. 

“Se ç’dashuri kishte shoku Enver për të vegjlit e pamë përsëri kur shoku Hysni Kapo u bë gjysh. Andi, nipi shokut Hysni, nisi të hidhte hapat e parë e të lidhte fjalitë e para dhe shoku Enver gjithmonë e merrte pranë, e puthte, luante me të e mbante në krahë, e shëtiste.

Si në kohë pushimesh në Vlorë por sidomos në Tiranë, kur dilte shëtitje shoku Enver shumë shpesh afrohej tek dera e oborrit të shokut Hysni dhe trokiste me shkop.

Sapo dilnin e bëheshin gati ta prisnin ai u thoshte:

Aa, jo,jo! S’kam ardhur për vizitë. Pa shihni a ka fjetur Andi? Kur ishte zgjuar e merrte me vete dhe kalonte me të voglin një pjesë të mirë të kohës. Dukej sheshit që kjo gjë e gëzonte dhe e bënte të lumtur sa më s’ka e, ajo që ishte më e rëndësishme, e çlodhte dhe e përtërinte.

Njëherë pas u nda me Andin e vogël e po e përshëndeste nga larg, i thashë me të qeshur: Kjo rinia jonë u bë goxha….”, thuhet në pasazhin e postuar nga Veliaj.

Leave a Comment